Hormonların Baskılanması

Hormonların baskılanması tüp bebek tedavisinde sıkça kullanılan terimlerden biridir. Gerçekte yaşanan olayı tam olarak açıklamaz. Sadece hastaların yaşananlar konusunda kabaca fikir sahibi olmalarını amaçlayan sanal bir kavramdır.

İnsan vücudunda yumurtalıklar, hem erkeklerde, hem de kadınlarda beynin hipotalamus denilen bölgesinin kontrolü altındadır.  Biz tüp bebek tedavisinde kadında yumurta hazırlarken, beynin bu bölgesinin çalışmasını geçici bir süre durudurmak isteriz. Çünkü normalde her ay bir yumurta hazırlamak üzere programlanmış bir sistem bizim amacımızla uyuşmaz. Bizler ortalama 15 civarında yumurta elde etmek isteriz. İşte beynin yumurta hazırlanmsı ile ilgili bölümünün çalışmasının geçici bir süre durdurulması hormonların baskılanması olarak adlandırılmaktadır.

Beynin hipotalamus bölgesi geçici bir süre devre dışı bırakıldıktan sonra, yumurta gelişimi bizim dışarıdan verdiğimiz ilaçlarla gerçekleşir. Bu işlemler sırasında kullandığımız ilaçların büyük bir kısmı normal koşullarda vücutta bulunan hormonların aynısıdır. Biz sadece bunların kan düzeyini değiştiririz. Bir kısmıda vücutta bulunan hormonların yapısal olarak çok benzerlerdir.

Bu tedaviler sırasında kullanılan ilaçların vücutta birikmesi, kalıcı bir hasar oluşturması söz konusu değildir. Bu ilaçlar ve etkileri, ilaçar kesildikten bir kaç gün sonra tamamen ortadan kalkar. 


Tüp Bebek Aşamaları

Aşağıdaki Resimlere Tıklayınız 

 

tüp bebek aşamaları tüp bebek aşamaları tüp bebek aşamaları
tüp bebek aşamaları tüp bebek aşamaları tüp bebek aşamaları
tüp bebek aşamaları

Merkezimizden Kareler

İletişim & Adres

Adres: Dikkaldırım Mah. 1. Değirmen Cad. N:22/2A Osmangazi/BURSA

Tel: 0224 232 24 70

Fax: 0224 232 24 75

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Danışma Formu
Acil sorularınız için: 0224 232 24 70
1000 sola karakterler
Languages

Lütfen telefon numaranızı girin
kısa sürede sizi sorularınız için arayalım.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Bize ulaşın

Bize ulaşın

Close