Hormonların Baskılanması

Hormonların baskılanması tüp bebek tedavisinde sıkça kullanılan terimlerden biridir. Gerçekte yaşanan olayı tam olarak açıklamaz. Sadece hastaların yaşananlar konusunda kabaca fikir sahibi olmalarını amaçlayan sanal bir kavramdır.

İnsan vücudunda yumurtalıklar, hem erkeklerde, hem de kadınlarda beynin hipotalamus denilen bölgesinin kontrolü altındadır.  Biz tüp bebek tedavisinde kadında yumurta hazırlarken, beynin bu bölgesinin çalışmasını geçici bir süre durudurmak isteriz. Çünkü normalde her ay bir yumurta hazırlamak üzere programlanmış bir sistem bizim amacımızla uyuşmaz. Bizler ortalama 15 civarında yumurta elde etmek isteriz. İşte beynin yumurta hazırlanmsı ile ilgili bölümünün çalışmasının geçici bir süre durdurulması hormonların baskılanması olarak adlandırılmaktadır.

Beynin hipotalamus bölgesi geçici bir süre devre dışı bırakıldıktan sonra, yumurta gelişimi bizim dışarıdan verdiğimiz ilaçlarla gerçekleşir. Bu işlemler sırasında kullandığımız ilaçların büyük bir kısmı normal koşullarda vücutta bulunan hormonların aynısıdır. Biz sadece bunların kan düzeyini değiştiririz. Bir kısmıda vücutta bulunan hormonların yapısal olarak çok benzerlerdir.

Bu tedaviler sırasında kullanılan ilaçların vücutta birikmesi, kalıcı bir hasar oluşturması söz konusu değildir. Bu ilaçlar ve etkileri, ilaçar kesildikten bir kaç gün sonra tamamen ortadan kalkar.